Asansör Çeşitleri

Asansör Çeşitleri, Asansör modelleri, Asansör farkları,

Asansör Çeşitleri


1-Elektrikli Asansörler;

Eski tip asansörlerdeki halat sarmalı tambur sistemi, elektrikli olarak dizayn edilmiş ve bugün de bazı asansörlerde uygulaması devam etmektedir. Fakat bunların birçok kısmı artık çekmelidir. Bu tip asansör çeşitleri şu şekilde çalışmaktadır; askı halatlarının bir ucunda kabin, bir diğer ucunda ise kabinin ağırlığını dengelemekte olan ağırlık koyulmuştur. Elektrik motoruyla çalışan makaranın her dönüşünde halatlar hareket eder. Bu şekilde asansör bir yöne doğru ilerlerken karşı ağırlık diğer yöne doğru ilerler. Bazı modern asansör çeşitleri ise pistonlu-elektrikli tiptedir. Bunlar, eski hidrolik asansör çeşitleri gibi çalışmakta, ancak donma ve paslanmayı önlemek için su yerine yağ kullanılmaktadır.

2-Elektronik Denetimli Asansörler;

Elektrikli asansörün kullanımının yaygınlaşmasından sonraki zamanlarda da asansörün iniş çıkışının kontrolünde ve kabin kapılarını açıp kapamada, uzun bir süre kabin görevlilerine ihtiyaç duyulmuştur .Ancak elektronik bilimi ilerledikçe, otomatik denetim sistemleri biraz daha geliştirildi ve kullanılan komuta aygıtlarıyla verilen programa uygun olarak asansörlerin iniş çıkış yönü kişinin isteğine göre ayarlanmış oldu. Böylece elektronik denetimli asansörler, insan eliyle denetlenen asansörlere oranla çok daha verimli hale gelmiştir.

3-Otomatik Asansörler;

Kabinde bulunan düğmeler yardımıyla, istenilen kata ulaşmak sağlanmıştır.
Otomatik asansör kabinlerinde her iki yanında bulunan düğmeler yardımıyla asansöre binen yolcunun yapacağı tek şey,gitmek istediği düğmeye basmaktır.

Asansörlerin Programlanması
Eğer binamızda çok sayıda asansör var ise bunlar asansörlerin çalışması bilgisayara bağlı olan otomatik aygıtlarla, yolcu trafiğine göre yönlendirilmesi sağlanmıştır. Örneğin, günün en yoğun saatinde asansörlerin hepsi birden devrede, gece ise bir veya iki tanesi çalışmaktadır.


Asansör ÇeşitleriYolcu Asansörleri

Bir yolcu asansörü insanları bir bina içerisindeki katlar arasında taşımak üzere tasarlanmıştır. Yolcu asansörünün kapasitesi katın büyüklüğüne göre belirlenir. Genelde yolcu asansörleri 230 kg artış payıyla 455 kg-2,727 kg arası kapasiteye sahiptir. Genellikle sekiz veya daha az katlı binalardaki yolcu asansörleri hidrolik veya elektroniktir; hidrolik asansörler 1 m/sn’lik, elektrikli asansörler ise 2,5 m/sn’ye kadar hız yaparlar. 10 kata kadar yükselen binalarda elektrikli ve vitessiz asansörlerde dakikada 2,5 m/sn’ye kadar, 10 kattan yüksek binalarda ise 2,5-10 m/sn arası bir hız söz konusudur.

Bazen yolcu asansörleri funiküler sistemiyle beraber şehir içi yolcu taşımacılığı görevini de gösterir. Örneğin, Ukrayna/Yalta’da 3 istasyonlu bir yeraltı halk asansörü yolcuları Karadeniz üzerinde bir otellerle dolu bir dağın tepesinden alır, sahilin altında yer alan bir tünele taşır.

Yolcu asansörleri verdikleri hizmetlere göre uzmanlaşmıştır. Hastane acil asansörü, ön ve arka girişli, çift vagonlu (duble deck) olabilirler. Vagonların iç görünüşü gösterişli olabilir, ses ve görüntü tanıtımları, özel kayıtlı sesli talimat sistemi, vb. mevcut olabilir.

Ekspres asansör her kata ulaşım sağlamaz. Örneğin, zemin kattan gök lobisine taşıma sağlar veya gök lobisinden bir dizi özel kata uğrayabilir. Bunlar Batı Asya’da oldukça popülerdir.

Her asansörde 24 saat boyunca çeşitli emniyet merkezleri ile iletişim kurulabilecek bağlantı bulunmalıdır. Bina içi veya çevresinde yangın var ise asansörler kullanılmamalıdır; bu yasak özellikle asansörlerin yakınındaki tabelalarla bildirilmelidir. Bazı ülkelerde “özel yangın asansörleri” de bulunmaktadır.

Konut asansörleri sadece tek kişilik iken bazıları 12 kişilik kapasite sağlayacak kadar geniştir. Tekerlekli sandalye için özel tasarlanmış asansörlerin sandalyeyi 1,8 m çapında hareket ettirebilme ve maksimum 455 kg’lık yük çekme kapasitesi vardır.

Yük Asansörleri

Yük taşımak üzere tasarlanan asansörlerdir. Bu asansörlerde genellikle yolcu taşınmadığına dair uyarı tabelaları mevcuttur, ancak hem yük hem insan taşıyan asansörler de bulunmaktadır. Yük asansörleri yolcu asansörlerine nazaran daha fazla ağırlık kapasitesine sahiptir; bu kapasite genellikle 2,300 ila 4,500 kg civarındadır. Yük asansörlerinin elle açılıp kapanan kapıları vardır ve iç tasarımları yük indirip bindirme esnasındaki hasarlara karşı oldukça dayanıklıdır. Hidrolik yük asansörlerinin yanında elektrikli asansörler yük taşımacılığı için daha etkilidir. Sahne ve orkestra asansörleri sanat alanına özel tasarlanmış olup çeşitli koşullardan muaftırlar. Yerel şartlarla kullanımları, kurulumları ve test süreçleri yönetilebilir; bu asansörler basit kurulumları sayesinde yerel kod uygulamalarının dışında tutulur.

Taşıma Asansörleri

Taşıt asansörleri dar yüzölçümlü binalarda araçları park alanlarına taşımak üzere tasarlanmıştır. Hidrolik zincirler platform için asansör görevi oluştururlar ve karşı ağırlık gerektirmez. Bina tasarımlarına uygunluğu ve taşıdın asansöre naklinin kolaylığı açısından platformlar her yöne dönebilir, böylece araç geri sürüş yapmak zorunda kalmaz.
Gemi Asansörleri

Bazı küçük kanallarda tekneler ve küçük gemiler çeşitli kanallar arasında gidip gelmek için bir gemi asansöründen faydalanırlar.
Uçak Asansörü

Uçak taşıyıcılarında asansörler uçakları bakım ve tamirat için uçuş alanı ile hangar arasında taşırlar. Bu asansörler bütün asansörlerden çok daha kapasiteli nitelikte tasarlanmış olup yaklaşık 90 ton kapasite çekebilir. Daha küçük asansörler ise uçaklar için donanım vb. taşımak üzere kullanılmaktadır.

Servis Asansörü

İnsan taşımacılığı yapmayan küçük asansörlerdir.
Kovalı Asansör

Asansörlerin özel bir türüdür ve zincirleme olarak koli yük taşınmasını sağlar. Bunun bir benzeri kullanıcının bir kulp yardımıyla yönettiği sadece ufak bir platformdan oluşan bir tasarımdır ve bunlara bazı endüstriyel tesislerde rastlanır.

Malzeme Taşıyan Bantlar ve Bant Asansörleri

Bunlar da genellikle üzerinde taşıma bandının ilerlediği düzlemlerdir; malzemelerin kaymalarını önleyecek türden bölmeler mevcuttur. Bu asansörler çoğunlukla endüstriyel ve tarımsal uygulamalarda kullanılırlar. Bu tür mekanizmalar yüklü depolama için tahıl taşırlarsa bütün yapıya tahıl asansörü denir. Bazen bant asansörler insanları da taşır; bunlar basamaklardan oluşur, dikey doğrultuda hareket eder, ancak kamu kullanımı için güvenli değildir.

Çift vagonlu Asansörler

Çift vagonlu asansörler üst üste kurulmuş olan iki tane asansör vagonu şeklinde tasarlanmıştır. Arka arkaya gelen katlardaki yolcular asansörü eş zamanlı olarak kullanabilirler ve böylece asansörün yolcu kapasitesi arttırılmış olur. Bu sistem çok yoğun ve kalabalık binalarda trafiği azaltmak için oldukça etkilidir. Çift vagonlu asansör sayesinde hem zemin kattaki hem de giriş katındaki yolcular asansörü aynı anda kullanabilirler. Fakat çoğu zaman vagonlardan bir tanesi kullanılır.

Mimari açıdan da bu sistemin kullanılmasının önemi büyüktür, çünkü çift vagonlu asansörler binalardaki trafiği azalttığından dolayı geleneksel tekli asansörlere nazaran daha az yer işgal ederler. Çift vagonlu asansörler özellikle gökdelenler için çok kullanışlıdır.

Her çift vagonlu asansörde sadece yolcular taşınır diye bir kaide yoktur. Bazı binalarda vagonlardan biri yük taşımacılığı için değerlendirilir. Bu teknik, binalardaki iç donanımların yük arabası kazaları sebebiyle hasar görmemesi ve sadece yük taşımacılığına yönelik ayrıca asansör bulundurma gereği olmaması açısından avantajlıdır. Çok yoğun zamanlarda yük taşımacılığı vagonu da yolcu taşımacılığı moduna ayarlanır ve bina içi yolcu trafiği hafifletilmiş olur.

Engelli Asansörü

 


Engelli asansörü, isminden de anlaşılabileceği gibi engelli insanlara merdiven inip çıkmakta kolaylık sağlaması için tasarlanmış bir 
asansör çeşididir. Farklı modellerle özellikle şahsi alanlarda kullanılan engelli asansörü, merdiven asansörü olarak da adlandırılmaktadır. Birçok insan engelli asansörü dendiğinde üzerinde tekerlekli sandalye işareti olan standart asansörleri düşünmektedir. Ancak o engelli asansörü diye adlandırılan asansörlerin standart asansörlerden hiçbir farkı ve engelliler için tasarlanmış ekstra bir özelliği yoktur.

 Üzerinde tekerlekli sandalye işareti olan standart asansörlere göre daha özel olan engelli asansörleri evler,  iş yerleri, villalar gibi mekanlarda kullanılmaktadır. Kullanılacak mekanlarda bulunan merdivenlerin konumuna ve özelliğine göre dizayn edilmektedir. Koltuk tipi ve platform tipi olmak üzere başlıca iki çeşit olan engelli asansörlerinin özellikleri şu şekildedir.

–         Koltuk tipi asansör: Düz merdivenler ve döner tip merdivenler için ayrı ayrı tasarlanmıştır. Tek veya çift raylı yapılabilmekte olan bu sistemlerin kullanımı oldukça kolaydır.

–         Platform tipi asansör: Tekerlekli sandalye ile kullanıma uygun olan bu sistemler her tipteki merdivenlere kolayca monte edilebilmektedir. Oldukça güvenli ve kullanımı kolaydır. Özellikle kamuya açık alanlarda tercih edilmesi gereken bir sistemdir.

–         Gizli makas asansör: Platform tipi  asansör çeşidi olan bu sistemler 3-4 basamaklı yerlerde kullanılmaktadır. Zeminde kaybolan bir tarzda monte edilerek kullanım kolaylığı sağlar. Aynı zamanda mimari yapıya herhangi bir şekilde zarar vermez.

Bu asansör tiplerinin genel olarak teknik detaylarına değinelim.

–         Uzaktan kumanda ile yönlendirilirler.

–         Güvenlik sensörleri ile hareket engelleyici objelere duyarlıdırlar.

–         Bataryaları sayesinde elektrik kesintilerinde bile hizmet verebilirler.

–         Bakım gerektirmezler.

–         Her merdiven tipine göre monte edilebilirler.

–         Dijital göstergelidirler.

Belirttiğimiz bu özelliklerin yanında asansör için tercih edilecek firmanın da önemi son derece büyüktür. Firmanın hızlı, güvenilir ve ihtiyaç duyulduğunda en kısa sürede yardımcı olabilmesi gerekmektedir. Bu nedenle kaliteli, işinde ehil firmalar tercih edilmelidir.

www.nurasansor.com


Asansör Çeşitleri, engelli asansörü, merdiven asansörü, engelli platform, platform asansörü, havuz asansörü,
engelli asansörü, merdiven asansörü, havuz asansörü, ev asansörü, engelli asansörü fiyatları
Hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için, bizi arayın!
Copyright © 2022.